Jak usunąć plamę z żywicy z kostki brukowej, betonu lub granitu?

Jak usunąć plamę z żywicy z kostki brukowej, betonu lub granitu?

Żywica drzewna to twardy przeciwnik – mocno się klei i nawet po mechanicznym usunięciu może pozostawiać trudne do wywabienia plamy. Nieumiejętne próby pozbycia się lepkiej substancji mogą doprowadzić do trwałego zniszczenia powierzchni lub powstania przebarwień. W tym artykule opisujemy sposoby na plamy z żywicy, które sprawdzą się na różnych materiałach: granicie, kostce brukowej czy betonie.

Jak usunąć zaschniętą żywicę?

Twarda żywica jest łatwiejsza do usunięcia niż świeża i klejąca substancja, która lepi się do wszystkiego, czego tylko dotknie. Dlatego warto przyspieszyć proces twardnienia, schładzając żywicę za pomocą kostek lodu. Jak usunąć zaschniętą żywicę? Substancję można zeskrobać lub rozpuścić za pomocą specjalnego środka do usuwania wosków i żywic. W zależności od zaleceń producenta preparat należy nanosić bezpośrednio na plamę lub aplikować za pomocą ściereczki (trzeba odczekać chwilę, aby produkt zdążył rozpuścić żywicę). Oczywiście najpierw trzeba upewnić się, że preparat jest przeznaczony do czyszczonej powierzchni.

Jak usunąć żywicę z kostki brukowej?

Wydzielanie żywicy to reakcja obronna niektórych gatunków drzew i krzewów. Lepki sok chroni roślinę przed szkodnikami, a także wypływa z uszkodzonego miejsca i zasklepia ranę, by nie dopuścić do infekcji grzybiczej. Jeżeli zatem podłoże brukowe znajduje się w pobliżu drzew (zwłaszcza iglastych), wówczas może pojawić się problem z wyciekami lepkiej substancji.

Jak usunąć plamę z żywicy z podjazdu, chodnika czy ścieżek ogrodowych?

  1. Najpierw trzeba usunąć żywicę mechanicznie, np. za pomocą szpatułki lub tępo zakończonego noża.
  2. Następnie należy sięgnąć po specjalistyczny środek do czyszczenia kostki brukowej, aby usunąć pozostałe zabrudzenia.
  3. Można również użyć rozpuszczalnika do usuwania wosków. Przedtem należy zrobić próbę na niewidocznym fragmencie podłoża, aby upewnić się, że preparat nie przebarwi ani nie uszkodzi kostki.
  4. Środek czyszczący spłukać wodą, najlepiej za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Jak usunąć żywicę z kostki brukowej, jeżeli substancja nadal mocno się klei? Wówczas warto najpierw obłożyć żywicę kostkami lodu, aby uległa stwardnieniu, a dopiero później przystąpić do zdrapania substancji i usuwania plamy.

Jak usunąć plamę z żywicy z betonu?

Plamy z żywicy mogą pojawić się również w domu, np. na betonowej posadzce w piwnicy. Lepką substancję można przenieść chociażby na butach po powrocie ze spaceru po lesie. W tej sytuacji należy postępować jak przy kostce brukowej, czyli trzeba zacząć od zeskrobania jak największej ilości żywicy (można posłużyć się sposobem z kostkami lodu). Jak usunąć plamę z żywicy z betonu? Najlepiej sięgnąć po preparat do usuwania żywic na bazie nitro lub acetonu. Przed czyszczeniem należy sprawdzić na małej powierzchni, czy środek jest bezpieczny dla betonu.

Jak usunąć plamę z żywicy z naturalnego kamienia (np. granitu)?

Wycieki z drzew często brudzą także powierzchnie wykonane z granitu lub innego naturalnego kamienia, np. schody wejściowe, podłoża tarasowe czy nagrobki. W tej sytuacji należy zeskrobać jak najwięcej żywicy, a następnie użyć profesjonalnego środka do czyszczenia kamienia (należy postępować zgodnie z instrukcją podaną przez producenta). Można również wypróbować rozpuszczalnik nitro, jednak przedtem warto zrobić próbę na małej i nierzucającej się w oczy powierzchni. Na rynku dostępne są też inne środki do usuwania żywic i wosków, jednak zawsze należy upewnić się, że wybrany preparat jest bezpieczny dla kamienia naturalnego (niektóre rozpuszczalniki nadają się tylko do kamienia niepolerowanego).

Czy istnieją domowe sposoby na plamy z żywicy?

Żywica to substancja nierozpuszczalna w wodzie. Stąd też najprostszy domowy sposób – czyli umycie wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń – może nie zadziałać. W takim razie jak usunąć plamy na kostce czy kamieniu bez użycia specjalistycznych środków?

Można wykorzystać fakt, że żywica bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, i spróbować zmyć zabrudzenie za pomocą oleju roślinnego lub tłuszczu zwierzęcego (np. masła). Jednak przy tej metodzie na powierzchni pozostaną tłuste plamy, dlatego tłuszcz trzeba zmyć od razu, np. za pomocą wody pod ciśnieniem i płynu do mycia naczyń.

Można wypróbować również alkohol danaturowany, aceton czy benzynę ekstrakcyjną – przedtem należy jednak sprawdzić na małej i niewidocznej powierzchni, czy środek nie uszkodzi materiału.

Jak usunąć plamę z żywicy w profesjonalny sposób?

Wycieki żywicy mogą stanowić duży problem, zwłaszcza gdy obejmują większą powierzchnię i przyjmują postać drobnych, rozsianych kropek. Usuwanie lepkiej substancji z naturalnego kamienia również nie jest łatwe, ponieważ nieodpowiednie postępowanie może skutkować przebarwieniami, zmatowieniem powierzchni lub powiększeniem plamy. Jeśli zatem domowe sposoby na plamy z żywicy zawodzą, wówczas warto zwrócić się do nasze ekipy – Nodwig. Posiadamy doświadczenie w usuwaniu trudnych zabrudzeń z różnych materiałów: kostki brukowej, betonu czy naturalnego kamienia. Nasi specjaliści mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt (m.in. maszyny wysokociśnieniowe) i używają certyfikowanych środków chemicznych, dzięki czemu zabieg jest skuteczny, a zarazem bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.

Można skontaktować się z nami: