Jak usunąć plamę z kawy z kanapy, dywanu czy materaca?

Jak usunąć plamę z kawy z kanapy, dywanu czy materaca?

Nawet jeżeli kawa jest „napojem bogów”, to plamy po niej są całkowicie ludzkim problemem. Czasami tak dużym, że trzeba pożegnać się z kosztownym dywanem czy rozważyć zakup nowej kanapy. Sprawdźmy zatem, jak usunąć plamę z kawy, by uniknąć zbędnych wydatków.

Czy plamy z kawy to trudny przeciwnik?

Trzeba przyznać, że ślady po niedopitej kawie nie wyglądają dobrze. Plama szybko się rozprzestrzenia i trudno jej nie zauważyć, zwłaszcza gdy napój rozlał się na jasnym materiale. Jednak nie należy wpadać w panikę, ponieważ trudniejsze do wywabienia są plamy z krwi czy plamy z czerwonego wina.

Jak usunąć plamę z kawy na kanapie, dywanie lub materacu? Jeżeli plama jest wilgotna i świeża, może pomóc najprostszy środek czyszczący, jaki jest w każdym domu – gorąca woda. Oczywiście nie należy polewać zabrudzenia zbyt obficie, aby nie przemoczyć wyposażenia.

Jak usunąć starą plamę z kawy?

Zdarza się, że plama po kawie zostanie odkryta dopiero wtedy, gdy ciecz wniknie w głąb materiału i pozostawi po sobie duży, ciemny ślad. Niestety zaschnięta plama jest znacznie trudniejsza do wywabienia. W tej sytuacji można sięgnąć po odplamiacz do tkanin (np. w sprayu lub piance), jednak najpierw trzeba upewnić się, że detergent nie zniszczy czyszczonej powierzchni. Najlepiej wykonać próbę na niewielkim i niewidocznym fragmencie materiału. Jak usunąć starą plamę z kawy bez chemicznych środków czystości? Można wykorzystać produkty z kuchennych szafek, które na ogół służą do zupełnie innych celów.

Sól kuchenna

Jeżeli kawa nie zdążyła zaschnąć, można zasypać plamę solą kuchenną. Następnie należy spłukać sól zimną wodą i zaprać miejsce zabrudzenia.

Ocet

Jak usunąć starą plamę z kawy? Można wypróbować roztwór przygotowany z jednej szklanki wody i jednej łyżeczki białego octu. Wystarczy moczyć gąbkę lub ręcznik w roztworze, a następnie przykładać do plamy lub lekko pocierać, dopóki zabrudzenie nie zniknie.

Soda oczyszczona

Do usuwania plam z kawy można wykorzystać również sodą oczyszczoną. Wystarczy posypać sodą wilgotną ściereczkę i pocierać plamę, aż zniknie ostatni ślad po kawie. Zabrudzenie można usunąć także za pomocą papki powstałej z wymieszania wody i sody oczyszczonej.

Żółtko jaja kurzego

Jak usunąć plamę z kawy, jeśli w domu nie ma octu ani sody oczyszczonej? Można wypróbować patent z żółtkiem jaja kurzego wymieszanym z niewielką ilością ciepłej wody. Taką miksturą należy pocierać zabrudzenie, dopóki nie zniknie. Na koniec trzeba przemyć miejsce zimną lub letnią wodą.

Gliceryna

Plamę z kawy można spróbować wywabić za pomocą gliceryny. Wystarczy zwilżyć plamę gliceryną, a następnie pozostawić na kilka godzin. Gdy plama zniknie, należy zaprać czyszczone miejsce.

Jak usunąć plamę z kawy z kanapy?

Kanapa to duży wydatek, dlatego producenci coraz częściej proponują swoim klientom obicie z tkanin łatwych w czyszczeniu (Easy Clean). Dzięki temu mebel długo wygląda jak nowy, a ewentualnych plam można pozbyć się bez zbędnej chemii czy specjalnych zabiegów. Jak usunąć plamę z kawy na kanapie pokrytej tapicerką typu Easy Clean?

Wystarczy wykonać kilka prostych czynności:

  1. Zwilżyć plamę wodą i odsączyć płyn ręcznikiem papierowym (wystarczy przyłożyć ręcznik do plamy, nie należy pocierać). Obie czynności trzeba powtarzać, aż ręcznik nie będzie czysty.
  2. Zwilżyć plamę wodą (ewentualnie wodą z mydłem) i za pomocą ściereczki z mikrofibry wycierać plamę, wykonując przy tym ruchy kołowe.
  3. Pozostawić plamę do samoistnego wyschnięcia (bez suszarki czy innego źródła ciepła).

Pozostaje jednak pytanie, jak usunąć plamę z kawy z kanapy, która jest pokryta zwykłym materiałem? W tej sytuacji można wypróbować opisane wyżej patenty z solą, sodą oczyszczoną, octem, żółtkiem czy gliceryną. Należy jednak uważać, aby nie zniszczyć tapicerki przez intensywne pocieranie szmatką czy gąbką. Ponadto zawsze trzeba sprawdzić na małej i niewidocznej powierzchni, jak tkanina reaguje na zastosowany produkt. Warto pamiętać, że niektóre produkty (np. soda oczyszczona) działają wybielająco i nie nadają się do kolorowych tekstyliów.

Jak usunąć plamę z kawy z dywanu?

Dywany najczęściej rozścielane są przy kanapie i pod stolikiem kawowym, więc siłą rzeczy nie brakuje na nich plam po cappuccino, latte czy „małej czarnej”. Można jednak wypróbować najprostsze rozwiązanie – najpierw polać plamę gorącą wodą, następnie zasypać solą, a na koniec spłukać zimną wodą. W przypadku dywanów z wełny i ręcznie tkanych należy jednak zachować szczególną ostrożność.

Jak usunąć plamę z kawy z dywanu wełnianego? Oto kilka wskazówek:

  • Nie wolno używać nadmiernej ilości wody (dywan nie może być przemoczony na wylot).
  • Do czyszczenia dywanu nie można używać gorącej wody ani myjki parowej.
  • Plamy należy usuwać letnią wodą, najlepiej z dodatkiem specjalnego detergentu do wełny.
  • Dywany wełniane można czyścić za pomocą odkurzacza piorącego i metodą szamponowania.
  • Dywany ręcznie tkane należy prać ręcznie.
  • Dywan powinien wyschnąć samoistnie, w przewiewnym pomieszczeniu.

Uwaga: Jeśli nie wiemy, jak usunąć plamę z kawy z dywanu i obawiamy się zniszczenia kosztownego wyposażenia, wówczas najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie czyszczącej, która ma doświadczenie z tego typu zabrudzeniami.

Jak usunąć plamę z kawy z materaca?

Śniadanie do łóżka to piękny początek dnia, ale wylanie porannej kawy prosto na materac może rozbudzić nas bardziej niż sam napój. W tej sytuacji trzeba działać szybko i zebrać jak najwięcej płynu (chociażby za pomocą pościeli, którą zdecydowanie łatwiej wyprać niż materac).

Jak usunąć plamę z kawy z materaca? Należy przeprać plamę za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń, a następnie wypłukać spieniony detergent czystą wodą. Można również zwilżyć plamę roztworem wody i octu (2/3 szklanki wody na 1/3 szklanki octu), a następnie odczekać kilkanaście minut i wysuszyć materac.

Jak usunąć plamę z kawy profesjonalnymi metodami?

Nieostrożne usuwanie plam może doprowadzić do zniszczenia tkaniny czy powstania trwałych przebarwień. Dlatego w przypadku kosztownego wyposażenia (np. orientalnego dywanu) lub dużych i dobrze widocznych plam (np. na siedzeniu kanapy) warto zwrócić się do profesjonalnej firmy czyszczącej Nodwig.

Doświadczona ekipa wie, jak usunąć plamę z kawy z dywanu, kanapy czy materaca. Nasi specjaliści wiedzą również, kiedy mogą zastosować sprzęt piorący, a kiedy wskazane jest pranie ręczne. Dysponują też certyfikowanymi środkami czyszczącymi, które skutecznie usuwają plamy, ale nie niszczą tkanin. Wystarczy zadzwonić (+48 601 827 044), napisać e-mail (kontakt@nodwig.pl) lub wysłać wiadomość za pomocą formularza kontaktowego, aby raz na zawsze pozbyć się szpecących plam po kawie lub innych trudnych zabrudzeń.