Jak usunąć plamę z krwi z dywanu, materaca czy kanapy?

Jak usunąć plamę z krwi z dywanu, materaca czy kanapy?

O skaleczenie nietrudno – wystarczy kroić warzywa świeżo naostrzonym nożem, majsterkować z użyciem nożyka tapicerskiego czy dotknąć przypadkiem ostrej krawędzi kartki papieru. Tego typu rany stosunkowo szybko się goją, jednak pozostawiają po sobie pamiątkę w postaci trudnych do usunięcia zabrudzeń. W tym artykule podpowiadamy, jak usunąć plamę z krwi (także tę zaschniętą) z domowych tekstyliów.

Czy plamy z krwi są trudne do usunięcia?

O ile usunięcie krwi z twardych powierzchni (np. stołu, blatu kuchennego) nie powinno stanowić problemu, o tyle usunięcie krwawej plamy z dywanu czy tapicerki może być bardzo uciążliwe. Hemoglobina, czyli białko odpowiedzialne za przenoszenie tlenu i zawierające czerwony barwnik, utrzymuje się na powierzchni tkaniny i jednocześnie wnika w jej włókna. Plamy najtrudniej wywabić z tekstyliów, które mają tendencję do absorbowania płynów. Chodzi tutaj przede wszystkim o materiały naturalne (bawełna, len) i tkaniny o plecionej strukturze. Dość problematyczna jest również kwestia tego, jak usunąć starą plamę z krwi. Nierozpuszczalne włókna białek (fibryny) tworzą bowiem sieć wzmacniającą skrzep, przez co zaschnięte plamy stają się trudniejsze do usunięcia.

Jak usunąć plamę z krwi z dywanu?

Jeżeli plama jest świeża, trzeba działać szybko. Najpierw należy przyłożyć do dywanu papierowy ręcznik lub ściereczkę bawełnianą, aby zebrać nadmiar płynu. Następnie można spróbować usunąć plamę za pomocą zimnej wody (to ważne, aby woda nie była ciepła czy gorąca) i delikatnego detergentu, np. szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Plamy nie wolno wcierać w głąb runa ani rozcierać na boki (ruchy czyszczące należy wykonywać w kierunku od zewnątrz do środka plamy). Do czyszczenia najlepiej użyć miękkiej ściereczki, ponieważ szczotka mogłaby uszkodzić runo.

Jak usunąć plamę z krwi z dywanu wełnianego? Najpierw należy zebrać nadmiar płynu, a następnie wyprać dywan za pomocą odkurzacza piorącego lub ręcznie z zastosowaniem detergentu do wełny. Jeżeli nie mamy pod ręką ani odkurzacza, ani specjalnego środka piorącego, można spróbować zasypać plamę mąką pszenną lub solą. Następnie trzeba odkurzyć proszek i przetrzeć zabrudzenie zimną wodą. Nie wolno używać zbyt dużej ilości wody (dywan należy myć powierzchniowo), ponieważ wełna nie toleruje przemoczenia. W przypadku dużych zabrudzeń czyszczenie dywanu wełnianego najlepiej zlecić profesjonalnej firmie.

Jak usunąć plamę z krwi z materaca?

Niespodziewane krwawienie z nosa, choroba czy miesiączka mogą doprowadzić do powstania rozlanych i głębokich plam na materacu. W przypadku świeżej krwi można użyć bardzo zimnej wody, uważając przy tym, żeby nie przelać materaca. Jeżeli to nie pomoże, można spróbować wyczyścić plamę za pomocą rozpuszczonego w wodzie krochmalu lub papki wykonanej z wody i soli lub sody oczyszczonej. Można również przetrzeć plamę wacikiem nasączonym wodą utlenioną.

Jak usunąć plamę z krwi z materaca w innym kolorze niż biały? W tym przypadku lepiej unikać domowych specyfików, ponieważ działają wybielająco i mogą odbarwić materiał. Można zastosować specjalny preparat w sprayu do usuwania moczu i zabrudzeń organicznych. W razie dużych i zaschniętych plam warto skontaktować się z profesjonalną firmą czyszczącą, która dysponuje odpowiednimi środkami i sprzętem.

Jak usunąć plamę z krwi z kanapy?

Kanapa to kosztowny mebel, dlatego coraz więcej osób decyduje się na tapicerkę wykonaną z tkaniny plamoodpornej. W tym przypadku czyszczenie sprowadza się do nanoszenia wody na zabrudzenie i odsączania płynu za pomocą papierowego ręcznika (czynność trzeba powtarzać, aż plama nie zniknie). Jednak obicie kanapy nie zawsze można sobie wybrać, poza tym tego typu tapicerki są droższe od zwykłych tkanin. Jak usunąć plamę z krwi z kanapy, która nie została pokryta tkaniną plamoodporną? Można na przykład wetrzeć w plamę papkę wykonaną z rozkruszonej tabletki aspiryny lub zasypać miejsce solą. Następnie należy spróbować usunąć zabrudzenie za pomocą wilgotnej gąbki i odkurzyć resztki proszku.

Warto wiedzieć:

  • do usuwania plam z krwi można użyć również wacika nasączonego spirytusem, wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń, pasty do zębów (bez drobinek ściernych);
  • przed zastosowaniem domowych sposobów należy zrobić próbę na niewielkiej i niewidocznej powierzchni, by upewnić się, że środek nie uszkodzi i nie odbarwi tapicerki;
  • w przypadku tapicerek mało odpornych na ścieranie (mówi o tym liczba cykli Martindale’a) należy unikać silnego pocierania tkaniny, ponieważ można doprowadzić do jej zmechacenia lub uszkodzenia;
  • do zmywania świeżych plam krwi zawsze należy używać zimnej wody, ponieważ ciepła czy gorąca powoduje ścinanie białek i tym samym utrudnia usunięcie zabrudzeń;
  • osoby, które nie wiedzą, jak usunąć plamę z krwi na kanapie i obawiają się działania na własną rękę, mogą skorzystać z usług firmy dysponującej odkurzaczem piorącym i specjalistycznymi środkami.

Jak usunąć plamę z krwi z kolorowej tkaniny?

W przypadku kolorowych tapicerek i tekstyliów zastosowanie środków typu sok z cytryny, woda utleniona czy soda oczyszczona może być ryzykowne. Wiele domowych środków czyszczących ma działanie wybielające i rezultacie można przy okazji odbarwić materiał. W takim razie jak usunąć plamę z krwi z kolorowej tkaniny? Najbezpieczniej użyć zimnej wody i detergentu przeznaczonego do prania lub czyszczenia tkanin kolorowych. Może to być np. mydło marsylskie, mydło do odplamiania czy odplamiacz w formie sprayu.

Jak usunąć zaschniętą plamę z krwi?

Przy starych plamach trzeba najpierw wykruszyć skrzep (np. paznokciem, szczoteczką) i usunąć resztki za pomocą odkurzacza. Następnie pozostałe zabrudzenie można wyczyścić za pomocą pasty z sody oczyszczonej, wody utlenionej lub soku z cytryny. Należy przy tym pamiętać, że środki te mogą działać wybielająco. W takim razie jak usunąć starą plamę z krwi z tkanin kolorowych? W przypadku uporczywych i dużych zabrudzeń warto zastosować specjalistyczny środek, który rozpuszcza krew dzięki zawartości składników zdolnych do rozkładania białek. Przed zakupem należy jednak upewnić się, że preparat jest bezpieczny dla tkanin kolorowych.

Jak usunąć starą plamę z krwi i duże zabrudzenia?

W przypadku dużych i dobrze widocznych zabrudzeń z krwi warto zdać się na firmę czyszczącą, która dysponuje profesjonalnym sprzętem oraz stosuje certyfikowane środki czyszczące. Kontakt ze specjalistami jest wskazany również u tych osób, które nie wiedzą, jak usunąć plamę z krwi i boją się działać na własną rękę ze względu na delikatny materiał lub wysoką cenę czy sentyment do zabrudzonego wyposażenia. Nieumiejętnie działanie może bowiem doprowadzić do uszkodzenia tkaniny, odbarwienia koloru lub w najlepszym razie do powiększenia i utrwalenia plamy.

My – Nodwig świadczymy specjalistyczne usługi czyszczące z dojazdem do Klienta na terenie Krakowa i okolic. Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnego wsparcia w czyszczeniu dywanów, materacy czy tapicerki meblowej z krwi, zapraszamy do kontaktu: