które dywany są najzdrowsze

Które dywany są najzdrowsze?

Panuje powszechne przekonanie, że przedmioty wykonane ze szlachetnych i naturalnych materiałów są bardziej przyjazne człowiekowi niż rzeczy wyprodukowanych z tworzyw syntetycznych. I najczęściej rzeczywiście tak jest, przy czym w przypadku dywanów sprawa nie jest już tak oczywista. Jakie dywany można uznać za zdrowe?

Przy wyborze dywanu można kierować się różnymi potrzebami. Dla niektórych osób najważniejszym kryterium będzie przystępna cena, inni postawią na wyrafinowany design, który podkreśli nietuzinkowy styl wnętrza. Jednak wielu przyszłych nabywców weźmie pod uwagę praktyczne właściwości i kwestie zdrowotne. Jak się okazuje, pod tym względem dobrym wyborem będą dywany syntetyczne, szczególnie te o krótkim runie i tkane na płasko. Dlaczego?

Dywany o wysokim runie – miękkie i przytulne, ale czy zdrowe?

Różnego rodzaju tekstylia – w tym także dywany – mogą stać się rezerwuarem roztoczy, czyli mikroskopijnych pajęczaków odpowiedzialnych za występowanie objawów alergii, takich jak:

  • katar,
  • suchy kaszel,
  • pieczenie spojówek,
  • swędzenie i
  • zaczerwienienie skóry.

Na „czarnej liście” osób wrażliwych na roztocza znajdują się zwłaszcza dywany o dłuższym runie (np. typu shaggy lub rabbit). Dlaczego? Otóż w takich dywanach gromadzi się wiele kurzu i innych zanieczyszczeń (np. sierść zwierząt, okruchy jedzenia), które stanowią doskonałą pożywkę dla roztoczy. Poza tym dokładne odkurzenie dywanu o długim włosiu jest dość żmudnym zajęciem i często trzeba skorzystać z usług profesjonalnego prania.

Dywany klasyczne i tkane na płasko – przyjazne dla alergika

Za znacznie zdrowsze uznaje się zatem klasyczne dywany o gęstym, krótkim runie (do 10-12 mm) i tkane na płasko. Tego typu dywany gromadzą znacznie mniej zanieczyszczeń, a gęsta struktura utrudnia przenikanie kurzu go głębszych warstw, co nie sprzyja żerowaniu roztoczy. Przy krótkim włosiu lub płaskim splocie odkurzanie zajmuje dosłownie chwilę, a domowe metody czyszczenia czy mycie na mokro na ogół nie pogarszają wyglądu dywanu (oczywiście o ile materiał na to pozwala). Utrzymanie płaskiego dywanu w czystości jest przez to znacznie łatwiejsze, co jest podstawowym kryterium przy wyborze dodatków do domu, w którym mieszka alergik.

Naturalne dywany nie zawsze najlepsze

Dywany z naturalnych materiałów takich jak: wełna, bawełna, jedwab czy juta, są przyjazne dla człowieka i mają liczne pozytywne właściwości. Przykładowo wełniany dywan może pochłaniać nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddawać wilgoć, gdy powietrze jest zbyt suche. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że wełniane włókna są rezerwuarem białek i celulozy, którymi żywią się roztocza. W wełnianych dywanach mogą również rozwijać się grzyby i pleśń, co stanowi zagrożenie szczególnie dla małych dzieci i alergików. Poza tym niektórzy ludzie przy bliskim kontakcie z wełną reagują objawami skórnymi (wysypką, zaczerwienieniem), a czasami także łzawieniem oczu, katarem i kaszlem. Za bezpieczne dla alergików uznaje się dywany jedwabne, jednak ich czyszczenie jest bardziej pracochłonne i wymaga zastosowania odpowiednio dobranych środków.

Czy dywany z włókien syntetycznych są zdrowsze?

W przypadku dywanów z włókien syntetycznych niestety również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju materiału i metody produkcji. Bardzo ważne jest, aby producent stosował bezpieczne kleje i barwniki, a także zadbał o to, aby emisja VOC (lotnych związków organicznych) nie przekraczała dopuszczalnych norm. Poza tym także niektóre syntetyczne materiały (jak np. wiskoza) są odradzane przy skłonnościach do alergii i uczuleń. Nie dotyczy to jednak dywanów polipropylenowych i poliamidowych, które wykazują wiele korzystnych właściwości, takich jak:

  • brak podatności na ataki moli, grzybów i pleśni,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • działanie antyelektrostatyczne (dzięki czemu nie przyciągają kurzu i nie powodują nieprzyjemnych wyładowań elektrostatycznych),
  • odporność na wilgoć, wysokie temperatury i ścieranie (dzięki czemu można je prać różnymi metodami).

Zdrowy dywan, czyli jaki?

Kluczową kwestią przy wyborze „zdrowego” dywanu jest łatwość utrzymania w czystości. Niestety materiały naturalne są pod tym względem problematyczne, ponieważ wymagają ostrożnego traktowania oraz odpowiednich środków, w przeciwnym razie można doprowadzić do powstania przebarwień i uszkodzenia włókien. Łatwiejsze w czyszczeniu są dywany syntetyczne (np. polipropylenowe), które można potraktować np. gorącą parą, która usunie nie tylko zabrudzenia, ale i roztocza. Jednak oprócz materiału duże znaczenie ma również typ dywanu, ponieważ zdecydowanie łatwiej odkurzyć i wyprać dywan o krótkim włosiu lub tkany na płasko niż dywan o długim, puszystym runie.

Pomoc w czyszczeniu dywanów

Jako specjaliści w zakresie czyszczenia dywanów, jesteśmy w stanie doradzić wybór odpowiedniego dywanu oraz kompleksowo zrealizować usługę czyszczenia dywanu lub wykładziny dywanowej. Zapraszamy do kontaktu: